کاشت ریش وسبیل طبیعی؛ بهترین روش و هزینه آن

1

نحوه رشد ریش و سبیل هم مانند خیلی از ویژگی‌های دیگر هر شخص، منحصر بفرد و متفاوت از دیگران است. البته، برخی ریش و سبیل‌ها یا اصلاً رشد نمی‌کنند یا اینکه نسبتاً کم پشت هستند که این باعث می‌شود صاحبان آن‌ها در مقابل دیگران احساس ضعف کنند. برای بسیاری از مردان داشتن ریش و سبیل پر و کاملی که به ایشان احساس غرور بدهد موضوع بسیار مهمی است. خیلی از مردان عمل کاشت ریش و سبیل را به دلیل تغییری قابل توجهی که ایجاد می‌کند و همچنین گرایش‌های جاری جامعه انجام می‌دهند.

متخصصان ما در مرکز تخصصی موی رنسانس موها را به روشی می‌کارند که باعث می‌شود کیفیت آن‌ها تا دو سال بعد از درمان همچنان ادامه یافته و باعث می‌شود در محل برداشت موها نیز هیچ اسکاری تشکیل نشود. استفاده از بی‌حسی موضعی، تضمین می‌کند که بعد از پایان درمان هیچگونه تورمی ایجاد نشود. متخصصان ما بعد از جراحی، ضمن ارائه توصیه‌های لازم، برای یک تا دو هفته بعد شما یک برنامه غذایی مناسب تهیه می‌کنند. البته، کلاً توصیه می‌شود آب فراوان بنوشید و به مدت چند روز هنگام غذا خوردن، سرتان را زیاد تکان ندهید. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا بهترین نتایج را برای بیمارانمان به ارمغان بیاوریم.

اهمیت ریش و سبیل برای مردان


پس از مدت‌ها، بلند کردن ریش دوباره به یک مد تبدیل شده و جالب اینجا است که این مد طرفداران بسیاری هم دارد. وجود ریش و سبیل نشانه مردانگی است. این دو، نشانه اعتماد به نفس بوده و باعث زیبایی ظاهر آقایان می‌شوند. به علاوه، ریش یکی از ارزان‌ترین داروهای روی زمین است. تحقیقات مختلفی نشان داده که موهای صورت برای علائم بسیاری مفید هستند، خصوصاً برای مقابله با خطرات ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب. ریش می‌تواند 90 تا 95% اشعه فرابنفش را فیلتر کند. البته، هر کسی صاحب ریش و سبیل نمی‌شود. گاهی اوقات، آن‌ها به خاطر یک عامل بیرونی رشد نمی‌کنند و گاهی نیز شخص به طور طبیعی صاحب ریش و سبیل نمی‌شود.

دلایل رشد نکردن یا از دست رفتن ریش و سبیل


مردان به دلایل مختلفی ممکن است صاحب ریش و سبیل نشوند. اکثر این دلایل وراثتی یا به عبارتی ژنتیکی هستند. در 20% تا 40% از موارد، عوامل وراثتی دلیل رشد نکردن ریش یا سبیل هستند. محققان بر این عقیده‌اند که مکانیزم نابودی موهای ریش و سبیل شامل یک واکنش خود ایمنی است که طی آن آنتی‌بادی‌های بدن شخص به فولیکول‌های موی او حمله کرده و به آن‌ها آسیب می‌رسانند. رشد نکردن ریش و سبیل می‌تواند ناشی از عفونت‌های ویروسی، وراثت، استرس و قرارگیری در معرض مواد شیمیایی نیز باشد. البته، FUE (استخراج واحد فولیکولی) راه حل مناسبی برای اشخاصی است که خواهان ریش یا سبیل هستند.

کاشت ریش و سبیل: یک راه حل مؤثر


2

عمل کاشت ریش و سبیل طبیعی یک عمل جراحی کاشت مو است که به پرپشت شدن یا تغییر شکل ریش کمک می‌کند. این عمل تحت بی‌حسی موضعی انجام شده و بین دو تا سه ساعت طول می‌کشد. روش کاشت ریش و سبیل مورد استفاده ما FUE است که هیچ اسکاری به جا نمی‌گذارد. در این عمل، پزشک طرح مورد نظر بیمار را روی صورت او کشیده و موهای نازک روی گردن را یکی یکی برداشته و سپس آن‌ها را با استفاده از سوزن می‌کارد.

روش‌های مختلف کاشت ریش و سبیل


در سراسر دنیا از دو تکنیک برای کاشت مو استفاده می‌شود.

 •  تکنیک اول FUM (میکرو گرافتینگ واحد فولیکولی) یا FUG است: که عموماً به آن روش استریپ یا برداشت استریپ گفته می‌شود. در این روش نوارهای (استریپ‌های) 7 تا 10 سانتیمتری پوست سر که حاوی مو هستند از ناحیه اهدا کننده برداشته شده و به گرافت‌های حاوی 4 تار مو تقسیم می‌شوند. سپس این گرافت‌ها تحت بی‌حسی موضعی در ناحیه بی‌مو کاشته می‌شوند تا درست مثل موهای طبیعی رشد کنند. عمل، بسته به تعداد گرافت‌های کاشته شده، حدوداً 4 تا 8 ساعت طول می‌کشد.
 •  تکنیک دوم FUE نام دارد: این همان تکنیکی است که از آن برای کاشت موهای سر نیز استفاده می‌شود. مزیت این تکنیک این است که باعث ایجاد هیچگونه اسکار ناخواسته‌ای در ناحیه اهدا کننده نمی‌شود. به همین دلیل است که برای کاشت موها، روش FUE به روش FUT که باعث ایجاد اسکار می‌شود ترجیح داده می‌شود. ریش و سبیل کاشته شده با روشFUE کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد. کاشت سبیل علاوه بر جبران موهای از دست رفته اعتماد به نفس را نیز به شخص بازمی‌گرداند.

4

مراحل کاشت ریش و سبیل


 • مرحله 1: آماده شدن برای عمل

در اینجا، برنامه‌ریزی و اندازه‌گیری انجام شده و شرایط بیمار ارزیابی می‌شود. در ادامه، تعداد موهای مورد نیاز تعیین شده و در پایان برای عمل برنامه‌ریزی می‌شود.

 • مرحله 2: بی‌حسی موضعی
  در این مرحله برای اینکه بیمار جراحی راحت و بدون دردی داشته باشد ناحیه که قرار است کاشت مو در آن انجام بگیرد بی‌حسی می‌شود.
 • مرحله 3: برداشت فولیکول‌ها
  فولیکول‌هایی که قرار است در ناحیه ریش کاشته شوند با کمک یک وسیله مخصوص از ناحیه اهدا کننده برداشته می‌شوند.
 • مرحله 4: ایجاد سوراخ
  در اینجا، با استفاده از وسایل خاصی سوراخ‌های کوچکی برای کاشت موها ایجاد می‌شود. در این مرحله نیز بیمار دردی حس نمی‌کند.
 • مرحله 5: کاشت موها در سوراخ‌های ایجاد شده
  در اینجا، فولیکول‌های برداشته شده تک تک در سوراخ‌ها کاشته شده و پس از آن بیمار برای استراحت به خانه فرستاده می‌شود.
 • مرحله 6: بازگشت به زندگی عادی
  در ماه سوم بعد از کاشت ریش، موهای ریش شروع به رشد کرده و ظرف یک سال رشد آن‌ها کامل می‌شود. موهای رشد کرده دیگر دچار ریزش نخواهند شد.

3

تراشیدن ریش با ریش‌تراش‌های برقی بعد از 20 تا 25 روز، و با تیغ، بعد از 3 ماه امکان‌پذیر خواهد بود. تراشیدن ریش به هیچ وجه باعث ناراحتی نمی‌شود. نتیجه درمان کاملاً طبیعی است. در طول 10 روز اول، آثار کاشت مو به وضوح دیده می‌شوند، اما بعد از رفع این آثار هیچکس نمی‌تواند تشخیص بدهد که تحت عمل کاشت ریش و سبیل قرار گرفته‌اید. البته، باید از اصول مراقبت‌های بعد از عمل را نیز رعایت کرده و داروهایتان را مصرف کنید. همچنین باید به توصیه‌های ارائه شده برای دوره بهبودی عمل کنید.

نتایج


انتظار می‌رود که نتایج به دست آمده دائمی بوده و ظاهری بسیار طبیعی داشته باشند. بعد از اتمام عمل تفاوت دو ناحیه موهای طبیعی و کاشته شده قابل توجه است. اما انتظار می‌رود رشد موهای کاشته شده به زودی شروع شده و همانند بقیه ریش ادامه پیدا کند. همچنین، انتظار می‌رود نتیجه کامل درمان بعد از چند ماه مشاهده شود.