مراقبت‌ها و توصیه‌های بعد از کاشت مو

kasht-mo1

کاشت ‌مو از عمل سنتی برداشتن نواری مو کم تهاجمی‌تر است. به علاوه، بعد از عمل نیاز کمتری به مراقبت داشته و محدودیت‌های بیمار نیز کمتر خواهد بود. اگرچه هر کلینیکی توصیه‌های متفاوتی دارد، اما کلاً اصول مراقبت‌های بعد از عمل یکسان است که این مراقبت ها در جلسه مشاوره به شما گفته خواهد شد. همچنین آگاهی از هزینه کاشت ابروی طبیعی و موی طبیعی در این جلسه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

چگونگی مراقبت از موها بعد از کاشت مو؟
جراحی کاشت مو عمل ظریفی است. به همین دلیل لازم است از توصیه های  بعد از کاشت مو را ، مو به موی پیروی کنید. هدف ما رضایت شما از مراقبت‌هایی است که دریافت می‌کنید، بنابراین از شما می‌خواهیم در صورت داشتن هرگونه مشکل یا سؤالی با ما تماس بگیرید. در ادامه ما مجموعه ای از توصیه های متخصصین کاشت موی  مرکز تخصصی موی رنسانس را برای شما گرد آوری کرده ایم. اگر بعد از جراحی به هرگونه مشکلی دچار شدید، لطفاً با شماره 88943726-021 و 02122088210 با مرکز تخصصی موی رنسانس تماس بگیرید.

توصیه‌های عملی بعد از کاشت مو


خونریزی

kasht-mo2

شب بعد از جراحی یا تا چند روز بعد از آن خونریزی خواهید داشت. اگر نتوانستید خونریزی را با استراحت یا وارد کردن فشار به محل خونریزی کنترل کنید، با پزشکتان تماس بگیرید.

گهگاه ممکن است در طول 1 تا 3 روز اول بعد از عمل، یک گرافت کنده شده یا با شانه کردن از پوست سر خارج شود. نیازی نیست نگران شوید. چنین وضعیتی نادر بوده و حتی اگر هم اتفاق بیفتد، کمتر پیش می‌آید که باعث از دست رفتن بیش از چند تار مو شود.

خواب

kasht-mo3

بهترین کار این است که در یک وضعیت نیمه نشسته بخوابید.

مراقبت از زخم‌ها:

هنگام مرخص شدنتان بسته‌ای به شما داده می‌شود که می‌بایست به شکل زیر از آن استفاده کنید:

به شما یک بطری اسپری به همراه محلول استریل سالین داده می‌شود که می‌بایست تا سه روز بعد از عمل به طور روزانه از آن استفاده کنید. روزی دو بار 2 یا 3 قطعه گاز را با محلول سالین مرطوب کرده و آن‌ها را به آرامی به مدت 30 تا 60 دقیقه روی ناحیه کاشته شده قرار دهید. این کار ناحیه کاشته شده را مرطوب نگه داشته و به تسریع فرایند بهبودی کمک می‌کند.

تورم

kasht-mo4

معمولاً تورم، که در ناحیه پیشانی رخ می‌دهد (خصوصاً بعد از اولین عمل کاشت)، حدود 2 تا 4 روز بعد از جراحی شروع می‌شود. این وضعیت باعث هیچگونه مشکل دائمی نمی‌شود. همچنین به خاطر نیروی جاذبه ورم پایین آمده و به پلک‌ها می‌رسد. این وضعیت در موارد نادری باعث سیاه شدن دور چشم‌ها می‌شود، که در صورت بروز تنها به طور موقت باعث ایجاد ظاهر ناخوشایندی شده و هیچگونه تأثیر دائمی بر دور چشم‌ها ندارد.

برای کاهش تورم می‌توانید در طول 1 تا 3 شب بعد از عمل با کمک چند بالش یا صندلی‌های تاشوی قابل تنظیم سرتان را با زاویه 45 درجه بالا نگه‌دارید.

عفونت:

عفونت به ندرت اتفاق می‌افتد. تا دو هفته بعد از جراحی از قرار گرفتن در معرض گرد و غبار موجود در هوای محل کار  یا محل‌های تفریحی و ورزشی اجتناب کنید. برای کاهش احتمال عفونت، ناحیه اهدا کننده و گرافت‌های کاشته شده را تنها با دست‌های تمیز لمس کنید. هرگونه افزایش سوزش یا قرمزی و ورم در اطراف ناحیه عمل شده را به پزشکتان گزارش دهید.

ورزش و کار

mig

به مدت یک هفته از انجام کارها یا ورزش‌های سنگین خودداری کنید.

به مدت 10 تا 14 روز از برداشتن وزنه‌های سنگین یا وزنه‌برداری و یا شنا کردن در آب‌های کلردار خودداری کنید.

شست و شوی موها و مراقبت از آن‌ها

kasht-mo-6

 روز بعد از جراحی می‌توانید موهایتان را به آرامی زیر دوش بشویید. تا 4 یا 5 روز بعد از جراحی، از برخورد مستقیم قطرات آب با ناحیه دریافت کننده گرافت‌ها جلوگیری کنید. برای این کار می‌توانید، با استفاده از یک فنجان ناحیه گرافت‌ها را آبکشی کنید. از 2 یا 3 روز بعد از جراحی می‌توانید هنگام دوش گرفتن محل پیوند گرافت‌ها را به آرامی با نوک انگشتانتان لمس کنید.‌ از گرفتن گرافت‌ها با ناخن‌هایتان خودداری کنید.

یک هفته بعد از کاشت مو می‌توانید از اسپری مو یا موس استفاده کنید البته می‌بایست روزانه آن‌ها را بشویید.

هنگام شانه کردن سر دقت کنید گرافت‌ها کنده نشوند.

رنگ کردن، فر کردن و اصلاح مو را می‌توانید بعد از افتادن تمامی دلمه‌ها شروع کنید.

حرارت دادن به موها

در طول هفته اول بعد از جراحی، بهتر است بعد از حمام اجازه دهید موها به طور طبیعی خشک شوند. در این مدت ناحیه اطراف گرافت‌ها و ناحیه اهدا کننده بی‌حس است. برای همین ممکن است هنگام استفاده از سشوار بدون اینکه متوجه شوید ناحیه درمان شده را بسوزانید. همچنین گرمای سشوار می‌تواند به فولیکول‌های در حال التیام آسیب برساند. هنگامی که استفاده از سشوار را از سر گرفتید ابتدا از حرارت پایین استفاده کنید.

رنگ مو و سایر مواد شیمیایی

معمولاً جراحان توصیه می‌کنند استفاده از رنگ مو و سایر مواد شیمیایی تا 3 هفته بعد از عمل کاشت مو به تعویق بیفتد. فولیکول‌های موهای کاشته شده عموماً حساس‌تر بوده و ممکن است به شکلی غیرقابل پیش‌بینی به مواد شیمیایی یافت شده در رنگ‌ها یا سایر محصولات نشان دهند. در صورت تمایل به تغییر رنگ موهایتان می‌توانید چند هفته قبل از کاشت مو این کار را انجام دهید.

توصیه‌هایی در مورد آرایش موها

ممکن است عادت کردن به موهای جدیدتان کمی زمان ببرد. از آنجا که موها چند ماه بعد از عمل ظاهر می‌شوند، اوایل می‌بایست روی آرایش موهایی که از قبل داشتید تمرکز کنید.‌ بعد از رشد موهای جدید نیز ممکن است بخواهید کمی نحوه آرایش موهایتان را تغییر دهید. برای مثال، بعضی افراد بعد از کاشت مو به محض اینکه بتوانند موهایشان را شانه کنند تصمیم می‌گیرند که یک طرف موها را روی ناحیه کاشته شده قرار داده و آن را بپوشانند.

شما می‌توانید حدوداً دو هفته بعد از جراحی و شروع روند رشد مو بعد از کاشت مو، برای حفظ حالت موهایتان از اسپری، ژل یا موس استفاده کنید. از پزشکتان بپرسید چه موقع می‌توانید استفاده از مواد حالت دهنده مو را شروع کنید. بعد از کاشت مو، موس می‌تواند بسیار مفید واقع شود، زیرا می‌توان از آن برای حجم دادن به موها و پرپشت‌تر نشان دادن آن‌ها استفاده کرد.

دلمه بستن

معمولاً دلمه‌ها 7 تا 10 روز بعد از عمل می‌ریزند، البته گاهی اوقات ریزش آن‌ها بیشتر طول می‌کشد. اگر دلمه‌ها زیاد به چشم می‌آیند می‌توانید از برخی پمادها (آکوافور، باسیتراسین یا پلی‌سپورین) برای نرم کردن آن‌ها استفاده کنید. البته، این پمادها روغنی بوده و می‌توانید به جای آن‌ها از ژل‌های (قابل حل در آب) استفاده کنید.