طاسی ارثی و دلایل آن

اصطلاح پزشکی ریزش مو؛ طاسی است که این طاسی می تواند دائمی یا موقت باشد.

طاسی ارثی یک نوع از ریزش مو است که درواقع رایجترین نوع طاسی در بین مردان است بطوری که 95 درصد موارد طاسی مردان از این نوع است. البته در تعداد کمی از زنان نیز این نوع طاسی مشاهده می شود.

دلیل این نوع طاسی، تاثیر طولانی مدت هورمون های مردانه بر فرد است که بطور ژنتیکی مستعد ریزش مو است. در برخی مواقع عواملی مثل تغییرات فصلی ، مصرف دارو، کم کاری تیروئید و بیماریهای پوستی بر ریزش مو تاثیر می گذارد.

از سوی دیگر ، نازک شدن موها بر کم پشت شدن مو، ضعیف شدن مو و ریزش تدریجی مو تاثیر می گذارد.

کاشت مو

کاشت مو

دلایل طاسی ارثی

در طاسی ارثی دلایل زیادی می تواند تاثیر داشته باشد که در این بخش به 3 دلیل آن یعنی استعداد ژنتیکی، هورموندهای جنسی و سن و سال اشاره می کنیم.

*استعداد ژنتیکی:

هردکدام از سلولهای فرد دارای 46 کروموزم است که بصورت جفت-جفت هستند. 22 تای آنها در بین زنان و مردان مشترک است و 23 تا مابقی در بین زنان و مردان متفاوت است.
هرکروموزم نیز شامل هزاران ژن است که انها نیز بصورت جفت جفت هستند که یکی از این ژنهای جفت، خصوصیات موروثی را تعیین می کند بنابراین اگر در خانواده مادری فردی، سابقه ریزش مو وجود داشته باشد، این سابقه به فرزند پسر منتقل می شود اگرچه داشتن استعداد ریزش مو به معنای این نیست که حتما فرد دچار ریزش مو می شود.

از سوی دیگر ، دلایل ژنتیکی یک عامل اساسی در ریزش مو است بنابراین این عامل ژنتیکی نه تنها مسئول ریزش مو است بلکه بر میزان ریزش مو نیز تاثیر می گذارد.

*هورمونهای جنسی:

سیستم غدد درون ریز در مردان شامل یک دسته غدد است که در چندین قسمت بدن فرد قرار دارند که وظیفه شان تولید هورمونهایی است که فعالیت دیگر ارگان ها و بافت های بدن را تنظیم می کند.
همچنین واحدهای فولیکولی مو واحدهایی بیولوژیکی است که شامل عصب ها، رگهای خونی و کلاژن هستند. که هر واحد فولیکولی یک تعریف ژنتیکی از پیش تعیین شده دارد. در طاسی ارثی، تارهای مو در جلوی سر مستعد "دی هیدروتستوسترون" هستند که فعالیت طولانی آنها در تارهای مو منجر به ، به حداقل رسیدن تارهای مو می شود. در نتیجه تارهای مو بتدریج نازک می شود و برخی از آنها فیرفعال می شود و توانایی تولید موی سالم را از دست می دهد.و اینگونه می شود که فرد در ابتدا دچار کمی تراکم مو و ریزش مو می شود.

*سن و سال:

زمان دقیق شروع ریزش مو در افراد مختلف متفاوت است همانطور که قبلا گفته شد آندروژن و عامل وراثتی تاثیر زیادی بر ریزش مو دارد. اما حتی در مواردی که ریزش مو وراثتی نیست، با بالا رفتن سن مو ضعیف می شود چون برخی تارهای مو فیرفعال می شود و تولیدشان متوقف می گردد بنابراین مو دچار ریزش می شود. اطلاعات بیشتر در خصوص عوامل دیگر ریزش مو می توانید از مطالب علمی ما در سایت مرکز تخصصی موی رنسانس به ادرس www.ronesance.com مراجعه کنید

در مرکز تخصصی موی رنسانس علاوه بر راه های نوین برای تقویت مو از روشهای نوینی همچونSUT و FUE برای کاشت مو، ابرو و ریش استفاده می شود که این دو روش از آنجایی که جدیدترین روشهای روز دنیا می باشند نتایج فوق العاده ای برجای می گذارند. شما عزیزانی که خواهان کسب اطلاعات در خصوص این دو روش کاشت مو در این مرکز هستید و یا به دنبال مشورت گرفتن از پزشکان متخصص مو هستید می توانید با شماره تلفن های 02188909050 و 02188909051 تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تیم مجرب پزشکی ما در مرکز تخصصی موی رنسانس استفاده کنید.