داروی فیناستراید برای ریزش مو، عوارض؛ مزایا، تاثیر و نحوه مصرف

untitled

فیناستراید، دارویی است که از آن در درمان هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات (بزرگ شدن پروستات) و ریزش مو با الگوی مردانه استفاده می‌شود. این دارو مهارکننده آنزيم 5 آلفا دوكتاز تيپ 2 و 3 است، 5 آلفا دوكتاز آنزیمی است که تستوسترون را به دی هیدروتستوسترون (DHT) تبدیل می‌کند.

متخصصین ما در کاشت موی رنسانس دارای تجربه‌ی بسیار بالایی در شناسایی انواع الگوهای ریزش مو و شناسایی علت آن هستند و برای هر شخص مراقبت‌ها و روش‌های درمانی مخصوصی اتخاذ می‌کنند و همراه با حمایت روحی از بیماران، برای رسیدن به‌ ظاهر دلخواهشان به آن‌ها کمک خواهند کرد.

متخصصان ما علاوه بر استفاده از روش‌های مختلف کاشت، پی آر پی (PRP)، لیزر و مزوتراپی با جدیدترین تکنیکهای روز، برای پیشگیری از ریزش موی بیشتر و در صورت امکان برای رویش مجدد موها از داروهای ریزش مو نیز برای درمان بیماران استفاده می‌کنند. از داروهای بسیاری برای جلوگیری از ریزش مو و رویش مجدد موها می‌توان استفاده کرد. یکی از این داروها، فیناستراید است؛ که به‌ صورت قرص مصرف می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122088210-02188943653 تماس حاصل نمایید.

چرا این دارو تجویز می‌شود؟


f1فیناستراید (پروسکار) برای درمان هیپرتروفی خوش‌خیم پروستات (بزرگ‌شدگی غدد پروستات) به ‌تنهایی و یا در ترکیب با داروهای دیگر استفاده می‌شود. فیناستراید در درمان علائم بیماری هیپرتروفی خوش‌خیم پروستات از جمله تکرر ادرار یا مشکل دفع ادرار بکار می‌رود و احتمال ابتلا به احتباس حاد ادراری را کاهش می‌دهد. همچنین ممکن است احتمال نیاز به عمل پروستات را نیز کم کند. علاوه بر این فیناستراید (پروپشيا) برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه (کم‌پشت شدن تدریجی موی سر که منجر به عقب رفتن خط موی و یا طاسی سر در مردان می‌شود) نیز مصرف می‌گردد. تأثیر داروی فیناستراید در درمان کم‌پشتی موی شقیقه اثبات نشده است و از این دارو برای درمان ریزش مو در زنان یا کودکان استفاده نمی‌شود. فیناستراید در دسته‌ای از داروها به نام مهارکننده آنزيم 5 آلفا دوكتاز قرار می‌گیرد. فیناستراید از طریق متوقف نمودن تولید هورمون‌های مردانه‌ای که موجب بزرگ شدن پروستات می‌شود، بیماری هیپرتروفی خوش‌خیم پروستات را درمان می‌کند. همچنین این دارو، با متوقف کردن تولید هورمون مردانه که ترشح آن مانع رشد موی سر می‌گردد، بیماری ریزش مو با الگوی مردانه را درمان می‌نماید.

نحوه مصرف دارو


فیناستراید به شکل قرص تولید و از طریق دهان وارد بدن می‌شود. این دارو معمولاً یک‌بار در روز به همراه غذا یا بدون غذا مصرف می‌گردد. فیناستراید را هرروز در ساعت معینی مصرف کنید و به دستورالعمل‌های داخل بروشور با دقت عمل نمایید و از پزشک یا متصدی داروخانه بخواهید که آنچه را متوجه نمی‌شوید را برایتان توضیح دهد. فیناستراید را دقیقاً همان‌طور که تجویزشده مصرف کنید. آن را کمتر یا بیشتر از مقدار تجویزشده مصرف ننمایید.

اگر از فیناستراید برای درمان هیپرتروفی خوش‌خیم پروستات استفاده می‌کنید باید بدانید که این دارو شاید بیماری شما را کنترل کند اما نمی‌تواند آن را درمان نمی‌کند. این دارو ممکن است حداقل 6 ماه قبل از اینکه نشانه‌های بیماری شما بهبود یابد مصرف شود. حتی اگر احساس کردید بهتر شده‌اید مصرف دارو را ادامه دهید. بدون نظر پزشک مصرف فیناستراید را قطع نکنید.

اگر برای درمان ریزش موی مردانه از فیناستراید استفاده می‌کنید ممکن حداقل 3 ماه طول بکشد تا پیشرفتی احساس کنید، چون ریزش و رویش مو به ‌آرامی و به ‌مرور زمان اتفاق می‌افتد. با این ‌حال باید به دیدن پیشرفت در طول 12 ماه اول درمان امیدوار باشید. اگر داروهای فیناستراید را به مدت 12 ماه مصرف کردید و هیچ‌گونه بهبودی حاصل نشد، احتمالاً درمان‌های آتی نیز مؤثر نخواهد بود. با پزشک خود در رابطه با ادامه یا قطع درمان صحبت کنید.

فیناستراید تنها تا زمانی که مصرف شود روند ریزش مو را کند می‌کند. حتی اگر در حال حاضر متوجه بهبودی بیماری شدید همچنان به مصرف این دارو ادامه دهید. بدون مشورت پزشک مصرف دارو را قطع نکنید. احتمالاً تا 12 ماه اول پس از قطع دارو، تمامی موهایی که طی مصرف دارو رشد کرده‌اند را دوباره از دست خواهید داد.

اقدامات احتیاطی که باید از آن‌ها پیروی نمود


قبل از مصرف فیناستراید

 • اگر به داروی فیناستراید، داروهای دیگر و یا به ترکیبات درون قرص فیناستراید حساسیت دارید پزشک یا متصدی داروخانه را از این موضوع مطلع سازید. برای آگاهی از ترکیبات دارو یا از متصدی داروخانه سؤال کنید و یا به بروشور آن مراجعه نمایید.
 • اگر داروهای با نسخه و یا بدون نسخه، ویتامین، مکمل غذایی و محصولات گیاهی خاصی را مصرف می‌کنید و یا قصد استفاده از آن‌ها را دارید با پزشک یا متصدی داروخانه در این‌باره صحبت کنید. ممکن است نیاز باشد که پزشک دوز دارو را تغییر و یا برای پی بردن به عوارض جانبی دارو، شما را تحت نظر قرار دهد.
 • در صورتی ‌که هم‌اکنون یا پیش ‌از این به بیماری کبدی یا سرطان پروستات مبتلا بوده‌اید به پزشک اطلاع دهید.
 • باید بدانید که داروی فیناستراید صرفاً برای آقایان تجویز می‌شود. خانم‌ها، خصوصاً کسانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند، نباید به قرص‌های شکسته شده یا خردشده فیناستراید دست بزنند. چرا که ممکن است این تماس با دارو باعث آسیب رسیدن به جنین شود.

عوارض جانبی این دارو چیست؟


فیناستراید ممکن است که عوارض جانبی در پی داشته باشد. اگر هر یک از نشانه‌های زیر در شما شدت یافت و یا از بین نرفت به پزشک اطلاع دهید:

 • ناتوانی در نعوظ یا حفظ حالت نعوظ
 • کاهش میل جنسی
 • داشتن مشکل در انزال (ازجمله کاهش میزان انزال)
 • داشتن درد در بیضه
 • افسردگی

 برخی از عوارض جانبی جدی هستند. در صورت داشتن هر یک از نشانه‌های زیر سریعاً با پزشک تماس بگیرید:

 • تغییرات سینه، مثل افزایش سایز، برآمدگی، درد یا ترشح نوک سینه
 • بثورات جلدی
 • خارش
 • کهیر
 • تورم لب‌ها و صورت
 • داشتن مشکل در تنفس یا بلع

مصرف فیناستراید ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات درجه بالا (نوعی از سرطان پروستات که در مقایسه با انواع دیگر آن رشد سریع‌تری دارد) را افزایش دهد با پزشک خود در مورد خطرات مصرف فیناستراید گفتگو کنید.

آنچه باید در مورد نحوه نگهداری و دورریزی این دارو بدانیم


این دارو را در ظرف خود نگه‌داشته، درب آن را محکم بسته و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. در دمای اتاق و دور از گرما و رطوبت فراوان (نه در حمام) نگهداری شود. اگر تاریخ ‌مصرف دارو منقضی شد و یا دیگر از آن استفاده نمی‌کنید، آن دارو را دور بریزید. از متصدی داروخانه در مورد نحوه دور ریختن آن سؤال کنید.

وقوع موارد اضطراری یا مصرف بیش‌ از حد دارو


در صورت مصرف بیش‌ از حد دارو، با مرکز کنترل مسمومیت به شماره 1490 تماس حاصل نمایید. اگر بیمار بی‌هوش شده یا نفس نمی‌کشد با اوراژانس به شماره 115 تماس بگیرید.

چه نکات دیگری را باید بدانیم


در تمامی قرارهای ملاقات با پزشک و آزمایشگاه حاضر شوید. پزشک برای بررسی واکنش بدن شما به فیناستراید انجام آزمایش‌های خاصی را تجویز می‌کند.

قبل از انجام هر گونه تست آزمایشگاهی به پزشک و پرسنل آزمایشگاه بگوئید که در حال مصرف فیناستراید هستید.

به اشخاص دیگر اجازه ندهید از داروی شما مصرف کنند. هر سؤالی که در صورت داشتن هر گونه سؤال در مورد تجدید مجدد نسخه، از متصدی داروخانه کمک بخواهید.

علاوه بر این تهیه لیست مکتوبی از تمامی داروهای با نسخه یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، مواد معدنی یا دیگر مکمل‌های غذایی که مصرف می‌کنید بسیار مهم است. باید هر بار که پزشکتان را ملاقات می‌کنید و یا در بیمارستان بستری می‌شوید این لیست را همراه خود داشته باشید. به همراه داشتن اطلاعات ضروری در موقع اضطراری نیز امری مهم است.